Sypialnia – miejsce nocnego odpoczynku, ale też relaksu w ciągu dnia. To przestrzeń wyjątkowa, osobista, do której dostęp mają tylko domownicy. Dobrze zatem, by była zaaranżowana w stylu najbliższym naszemu sercu. Może podążając za modą na powrót do przeszłości warto przyjrzeć się bliżej trendowi vintage? To powiązanie teraźniejszości z nutką wspomnień może przynieść niesamowity efekt końcowy.
Moda wraca.
Chcąc zaaranżować sypialnię w klimacie minionych lat poszukajmy inspiracji w rodzinnym albumie. To co było na czasie, kiedy nasi rodzice byli dziećmi, znowu jest modne. Tak jak na wybiegach mody można zaobserwować powrót do minionych stylizacji, tak również i we wnętrzach vintage cieszy się bardzo dużą popularnością. Umiejętne połączenie mebli z rożnych epok stworzy wyjątkową przestrzeń.
Model ponadczasowy.
Meble w sypialni vintage nie powinny być nowe. Najlepiej szukać stylowego łóżka czy szafy na pchlich targach i aukcjach internetowych, a także… na strychu. Odnowione dostaną drugie życie, a my zyskamy przedmiot z duszą. Szczęściarze mogą trafić na prawdziwe perełki designu. Nie musimy skupiać się na jednej epoce. Zgrabne połączenie lat 60-tych, 70-tych i dwudziestolecia międzywojennego również przyniesie pożądany efekt. Dębowe łóżko po babci nie obrazi się, gdy obok stanie fotel Chierowskiego albo drewniana komoda na nóżkach z czasów PRL. Możemy też pokusić się o delikatniejszą wersję vintage i połączyć w aranżacji meble współczesne i te z minionych lat. Prosta biała szafa z szwedzkiej sieciówki, może stanowić doskonałe tło dla małżeńskiego łóżka w tylu bauhaus.
Na dodatek.
Duże znaczenie w kreowaniu sypialni w stylu retro mają również dodatki. W sumie to one tworzą ten klimat. Plakat z lat 70-tych, kolorowy wazon z lat 60-tych wykonany w technice millefiori, oświetlenie pamiętające najlepsze czasy nieistniejącej już fabryki czy klasyczna ikona designu lampa Arco zaprojektowana przez braci Achile i Pier Giacomo, sprawią, że pokój nabierze autentyczności. Będzie też swego rodzaju hołdem dlawybitnych projektantów z tamtego okresu. Vintage lubi też rozwiązania nieoczywiste. Krzesło zamiast stolika nocnego czy stare radio służące jako podstawka pod kwiatek to te smaczki, które nadają wnętrzu charakteru.
Do wyboru do koloru.
Decydując się na styl vintage w sypialni możemy być neutralni i wybrać biały kolor na ściany. Będą one wówczas stanowiły tło dla historycznych mebli i dodatków, a możemy się odważyć na bardziej wyrazistą barwę. Ciemny granat lub zieleń na ścianie za łóżkiem z pewnością wprowadzą tajemniczy klimat i nadadzą sypialni wyjątkowości. Pięknie będę z nimi współgrać dodatki w kolorze starego złota. Wybierając styl art deco czy lat 60-tych pamiętajmy o zamiłowaniu ówczesnych projektantów do geometrii i symetrii. Wzorzyste tapety, czy obicia mebli w geometryczne desenie przeniosą nas w czasy The Beatles albo w wersji eleganckiej do sypialni Tamary Łempickiej.
Bez względu, w którym stylistycznym kierunku pójdziemy i czy je ze sobą zamieszamy, to najważniejsze jest nasze serce włożone w urządzanie sypialni i to jak my będziemy się w niej czuli. O wygodę snu zadba odpowiedni materac dobrany przez specjalistów np. w salonie H&H Solutions. Jeżeli nie wiesz czy nadszedł już czas na wymianę materaca- przeczytaj ten wpis!